Výroba dárkového zboží- dekorací, korálkových stromečků, decoupage, obrázků..

MÉ OBCHŮDKY


Krakelování

22. ledna 2010 v 23:42 |  Ubrousková technika
Krakelování-technika, díky níž předměty zestárnou
Podívejte se, jak si vyrobit na pohled starý popraskaný obrázek. Díky trhlinám vzniklých nanesením speciálního laku, tak můžete vyrobit originální doplněk do svého bytu.

Základem krakelovací techniky je lak, který je speciálně vyroben pro tuto výtvarnou metodu. Nanáší se mezi dvě kontrastní barvy, čímž způsobí popraskání vrchního nátěru. Trhlinkami pak prosvítá ten spodní.Krakelování se často kombinuje s technikou decoupage. Jejich spojením vznikne originální dekorace nebo dárek pro vaše blízké. My vám ukážeme, jak si můžete vyrobit ozdobné prkénko.
Potřebujete:
Dřevěné prkénko
Potištěný ubrousek
Krakelovací lak
2 kontrastní akrylové barvy (Balakryl)
Lepidlo určené pro decoupage
Ploché štětce, houbička
Malé špičaté nůžky
Lak

Na vybrané prkénko naneste tmavou barvu. Ta bude nakonec prosvítat přes světlý vrchní nátěr. Kdybyste kombinaci barev zaměnili, ubrousek by na tmavé horní vrstvě nebyl vidět. Barvu nechte zaschnout (nejlépe přes noc).

Nanášejte krakelovací lak kolmo na směr předchozího nátěru. Silnější vrstvou dosáhnete větších prasklinek - ty se ale začnou tvořit až po nanesení druhé barvy. Lak nenechte přeschnout, po 6 hodinách už by mnoho trhlinek nevzniklo.

Štětcem nebo houbičkou naneste světlou barvu. Natírejte ji kolmo na krakelovací lak, a to jen jednou silnou vrstvou. Každým dalším tahem byste totiž vznikající trhlinky zatřeli. Jestliže jste ale postupovali správně, prasklinky se začnou objevovat krátce po nanesení barvy. Opět nechte prkénko zaschnout.

Vystřihněte z ubrousku motiv, kterým chcete ozdobit prkénko. Odloupněte vrchní potištěnou vrstvu, kterou budete potřebovat k decoupagi.

Nyní postupujte jako u klasické ubrouskové metody. Vybraný, vystřižený, jednovrstvý motiv položte na prkénko a několikrát ho přetřete lepidlem pro decoupage. Se štětcem pracujte opatrně, abyste ubrousek neroztrhli, ale jen ho vyrovnali a uhladili. Nezapomeňte po práci štětec pořádně vypláchnout a namočit do vody, lepidlem by ztvrdl.

Pro větší a rovnoměrnější lesk naneste bezbarvý lak.
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Magdaléna Magdaléna | E-mail | Web | 19. března 2010 v 13:02 | Reagovat

Velmi pěkné, jsem tady poprvé a určitě se bude se ráda vracet, zvláště na koukanou a hlavně se naučit opět nějakou novou techniku. Magda :-)

2 Papaja Papaja | Web | 22. března 2010 v 20:59 | Reagovat

Díky tomuto návodu se mi podařilo vyrobit moje první dílko a vypadá přesně podle mých představ. Ještě, že existují takoví šikulové, Marcelo :-D
Díky a ať se daří vašemu blogu :-)
P.

3 Ľudmila Gregušová Ľudmila Gregušová | Web | 23. května 2010 v 12:26 | Reagovat

vďaka za návod, to niekedy musím skúsiť, je to krásne, vyzerá to veľmi dobre!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama