Výroba dárkového zboží- dekorací, korálkových stromečků, decoupage, obrázků..

MÉ OBCHŮDKY


Návod

11. ledna 2010 v 13:05 | Marcela |  Ubrousková technika

Co potřebujeme

  1. Speciální lepidlo na ubrouskovou techniku. Druh zvolíme podle typu povrchu, na který chceme ubrouskovou techniku aplikovat.
  2. Univerzální akrylové barvy pro hobby použití.
  3. Ubrousky s motivy, které se vám zamlouvají.
  4. Předmět k dekoraci. Cokoliv z terakoty (př. květináče, talířky), papíru (př. krabičky všech velikostí), dřeva (vhodné jsou zejména výrobky z neupraveného dřeva či MDF, v prodeji jsou např. krabičky, stojany na tužky, zrcadla, šanony, hodinové desky, můžete si vyptat prázdné bedýnky od ovoce atd.), polystyrénu (prodávají se různé tvary - koule, zvonečky, hvězdy, vajíčka aj.), kovu (k dostání jsou malé konvičky či kbelíky), porcelánu (hrníčky), můžeme dekorovat svíčky i textil (dečky, prostírání, plátěné sáčky, textilní tašky, trička, vše musí být světlé barvy).
  5. Dále budeme potřebovat štětečky na nanášení barvy a lepidla, nůžky a kousek izolepy, která usnadňuje odstranění nepotřebných vrstev ubrousku.


Základní postup

Předmět natřeme světlou akrylovou barvou. Připravíme si ubrouskový motiv - vystřihneme obrázek z ubrousku a oddělíme dvě spodní vrstvy. Zůstane nám horní, barevná,velmi tenká vrstva. Místo, kam chceme obrázek přilepit, natřeme ve slabé vrstvě lepidlem pro ubrouskovou techniku. Přiložíme obrázek a jemně uhladíme prsty směrem od středu ven, aby nevznikly bubliny a záhyby. Pak ještě jednou natřeme lepidlem a dáváme pozor, aby ho nebylo moc a ubrousek jsme tak neroztrhali. Necháme zaschnout.


Krakelování aneb imitace popraskaného povrchu

Předmět natřeme základovou barvou. Po zaschnutí rovnoměrně naneseme krakelovací lak, dbáme na to, aby vrstva nebyla příliš silná a tahy vedeme vždy jedním směrem. Po zaschnutí laku natřeme v jedné vrstvě druhou barvu (světlejší, aby na ní byly ubrouskové motivy co nejviditelnější), a tím vznikne "popraskání". Nános barvy nesmí být příliš silný. Čím silnější, tím tlustší prasklinky se dělají a tím je jich také méně. Nepřetíráme také vrchní barvou dvakrát, prasklinky by zmizely. Necháme dobře proschnout (nejlépe přes noc) a můžeme dále polepit ubrousky.
Tipy pro práci s ubrousky Z ubrousku vždy používáme jen nejvrchnější, barevnou vrstvu. Jinak bude obrázek moc silný, neprůsvitný, nebude na předmětu držet a nebude vypadat tak efektně.
Nejde vám oddělit vrchní vrstva ubrousku? Zkuste na spodní, bílé vrstvy nalepit kousek izolepy a odtrhnout je.
Opakování matka moudrosti: Budeme-li zdobit popraskaný povrch ubrousky, je nutné, aby spodní barva byla tmavá a vrchní světlá. Ubrousek je totiž tenký a podklad jím prosvítá. Aby byl motiv vůbec rozeznatelný, povrch předmětu musí být světlý. Při použití krakelovacího laku a správných barev (dole tmavá, nahoře světlá) ubrousek vypadá, jako by také byl popraskaný.
Dekorované květináče, do kterých chceme zasadit květiny, je nutné na závěr dokonale přelakovat, jinak terakota natáhne vodu a ničí nátěr i dekoraci. Vrstva barvy se pak na květináči vzdouvá - tvoří bublinky, praská a loupe se.

Ubrousková technika na textil

Potřebujeme speciální lepidlo pro textilní decoupage, které se vetšinou fixuje zažehlením. Je-li to potřeba, textil nejprve vypereme a vyžehlíme, aby se nám s ním dobře pracovalo. Látku v místě, kde chceme mít obrázek, potřeme lepidlem na textil; vybraný motiv z ubrousku přitiskneme na vlhkou látku. Pak motiv znovu natřeme lepidlem na textil, nebojíme se přetahovat na látku. Ozdobu na zcela suché látce pak fixujeme několik minut zažehlováním přes tenkou tkaninu nebo pečicí papír na lícové straně při teplotě určené pro bavlnu.
Tvar a velikost vybíráme dle potřeby; ploché štětce jsou vhodné pro nanášení větších barevných ploch, kulaté udrží méně barvy a jsou vhodné spíš pro "kresbu". Více o štětcích
Zvolená látka může být i tmavá - zvýraznění decoupage pak můžeme docílit dvěma způsoby. Buď na místě plánované decoupage natřeme speciálními barvami pro daný materiál světlejší podklad nebo můžeme použít nejen vrchní vrstvu ubrousku, ale jeho dvě vrchní vrstvy (nebo ubrousek celý, potom je potřeba silnější vrstva lepidla). Obzvláště v případě textilu se nevyužívá průhlednosti decoupage.Tipy pro práci s textilem
Dejte si pozor, aby byl motiv zcela přilepený na tkaninu, zejména okraje.
Použijte při lepení spíše plastovou podložku, lepidlo prosakuje.
Perte jen ručně, neždímejte.


Ubrousková technika při dekoraci svíček

Potřebujeme speciální nehořlavé lepidlo na zdobení svíček. Dá se použít i univerzální lepidlo na decoupage, ale některé druhy na vosku nedrží a při hoření svíček zapáchají.
Svíčku natřeme na určeném místě lepidlem, přiložíme vystřižený motiv z ubrousku, uhladíme, necháme zaschnout. Poté ještě jednou přetřeme.
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama